poniedziałek, 8 maja 2017

Łopian – naturalne wspomaganie włosów

Łopian – naturalne wspomaganie włosów
Od początku warto zaznaczyć jedno: łopian, jak wszystkie środki naturalne, działa dość łagodnie, więc najlepsze efekty osiąga się przy dłuższym i regularnym stosowaniu. Skuteczność będzie zależała od formy stosowania: wyciągi, gotowe odżywki i płukanki działają trochę inaczej, ale dostarczają tych samych składników. A tych jest w łopianie sporo: witaminy, minerały, wielocukry, substancje śluzowe, białka i sole o działaniu bakteriostatycznym i grzybobójczym.
Łopian na wzmocnienie
W łopianie, a szczególności w jego korzeniu, znajduje się sporo ważnych substancji mineralnych i organicznych:
  • sole manganu, miedzi i żelaza stanowią cenny suplement budulcowy dla włosów;
  • sole cynku i kobaltu działają normalizująco na skórę głowy, cynk dodatkowo wykazuje delikatne działanie odkażające, ściągające i osuszające;
  • witamina C oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach wykazują delikatne działanie ochronne na cebulki, oraz sprawiają, że nowo wyrastające włosy są mocniejsze i lepiej zbudowane;
  • kwasy organiczne, śluzy i inulina wytwarzają cienką warstwę ochronną na włosach i skórze, chroniąc je przed bezpośrednim działaniem zanieczyszczeń.
Składniki preparatów z łopianem wchłaniają się częściowo przez skórę głowy, a częściowo działają powierzchniowo – dzięki temu nie tylko sprzyjają budowie mocniejszych włosów, ale również zaczynają od razu chronić włosy już dojrzałe.
Łopian na łupież, egzemy, zapalenia i wypryski
Skóra głowy ma tendencję do zbierania zanieczyszczeń, a im dłuższe masz włosy, tym poważniejszy problem. Pamiętaj, że nawet jeśli włosy Ci się nie przetłuszczają, to gruczoły cały czas pracują, a usunięcie łoju, potu i zebranych w nich zanieczyszczeń nie jest łatwe. Niektóre z substancji zawartych w łopianie zdecydowanie mogą poradzić sobie z takimi przypadłościami i nie chodzi tu tylko o wspomniany wyżej cynk, który jest, obok krzemu, najważniejszym pierwiastekiem odpowiedzialnym za zdrowie skóry. Co więc jeszcze korzystnego znajduje się w łopianie?
  • Garbniki: są to dość silne związki chemiczne o działaniu biobójczym. Dobrze eliminują grzyby mogące stać się przyczyną łupieżu. Poza tym działają ściągająco i usuwają nadmiar sebum.
  • Olejki eteryczne zawierające żywice, ketony oraz aldehydy wykazują delikatne działanie bakteriobójcze, a poza tym regulują pracę gruczołów potowych.
  • Białka enzymatyczne: chronią skórę głowy, delikatnie usuwają martwe komórki naskórka, nie podrażniając zdrowej tkanki.
  • Inulina: chroni skórę, tworząc niewyobrażalnie cienką warstwę na jej powierzchni, zapobiegając bezpośredniemu kontaktowi zanieczyszczeń z tkanką.
  • Sole mineralne siarki i fosforu: działają odkażająco, a przy okazji stanowią donory cennych pierwiastków, które są ważne w budowie włosa.
Jak stosować łopian?
Najprostszym rozwiązaniem jest zakup gotowego preparatu, tutaj jednak warto pamiętać, że w różnego rodzaju szamponach i odżywkach łopian jest tylko dodatkiem, więc jeśli jest tam na przykład 5% wyciągu 1:1, to taki preparat nie pomoże – po prostu jest za mało stężony, a widoczne efekty zwykle wywołują odpowiednie silikony lub inne dodatki chemiczne. Można jednak kupić gotowe ekstrakty o większym stężeniu, oleje lub płukanki, albo zrobić sobie takie w domu.
  • Olej z łopianu: nawilża, odbudowuje i wykazuje działanie kojące, a przy tym jest dość lekki i nie powoduje zatykania porów skóry. Dobrze wchłaniają się z niego szczególnie związki organiczne, mineralne trochę gorzej. Warto dodać, że tak naprawdę tego rodzaju specyfiki są ekstraktami olejowymi – z samego łopianu oleju tłoczyć się nie da.
  • Wcierka z wyciągu (ekstraktu) alkoholowego lub octowego: może delikatnie przesuszać skórę, ale dzięki skoncentrowanej formie bardzo szybko rozwija swoje działanie. Zalecana forma szczególnie przy chorobach skóry tłustej.
  • Płukanki (ekstrakty wodne) są najdelikatniejsze, działają najwolniej, ale też najmniejsze jest w ich przypadku ryzyko jakiejkolwiek reakcji alergicznej czy nawet drobnych podrażnień. To zalecana forma pielęgnacji włosów delikatnych i wymagających szczególnej dbałości.
Podsumowanie
Łopian ma wiele korzystnych właściwości – to, czy i kiedy będą widoczne, zależy od typu włosów oraz formy zastosowania. Na pewno nie należy oczekiwać cudów od pierwszego stosowania, choć po paru takich prostych zabiegach z łopianem na pewno z włosami zaczną się dziać pozytywne rzeczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz